Побудова успішної комунікації з європейським бізнесом: у чому складність?
Поняття «європейська бізнес культура», «європейський стиль поведінки», «європейські цінності в бізнесі» доволі часто зустрічаються у наших повсякденних розмовах. Згідно з думкою людей, які не мають можливості провести тривалий час хоча б у декількох країнах Європейського Союзу, в цій частині континенту сформувалася цілісна і однорідна бізнес спільнота, що функціонує на основі усім зрозумілої системи принципів, традицій та установок.
Останнім часом на ринку з'явилися майстер-класи та експрес-курси, які протягом кількох годин обіцяють познайомити Вас з європейською культурою та бізнес етикетом, а також навчити «правильній» моделі комунікації з європейцями.
Подібний тренд не може не тішити, оскільки наглядно підтверджує зацікавленість даною темою, а головне, свідчить про розвиток суспільства та економіки. Якщо у Вас з'явилося бажання пізнавати нові сфери і розширювати географію бізнесу, значить Ви сформували надійні позиції на ринку і готові вийти із зони комфорту, що, без сумніву, можна вважати початком розвитку.
Однак, тут хотілося б звернути увагу на два нюанси. По-перше, пройти експрес-курс з ділової комунікації з європейцями - це наче пройти експрес-курс з вивчення усіх офіційних 23 мов ЄС. Звучить вражаюче, але навряд чи результат буде ефективним.
По-друге, ми з Вами можемо довго дискутувати на тему специфіки ділових культур країн Європейського Союзу, але одну річ, важко буде піддати сумніву - вони відрізняються одна від одної і, часом, дуже істотно. Не випадково, гасло Європейського Союзу in varietate concordia або єдність у різноманітті.
У цьому контексті, якщо Ви, насправді, прагнете побудувати стратегічне партнерство з бізнес спільнотами ЄС, приготуйтеся старанно попрацювати над собою. У цій сфері не існує універсальних рекомендацій та універсальних моделей поведінки, що гарантуватимуть Вам успіх у комунікації з діловими партнерами від Варшави до Лісабону. Багато специфіки, нюансів, відмінностей. Лише глибокі знання зазначених аспектів і вироблені навички самостійно будувати тактику та стратегію у кожній конкретно взятій ситуації дозволять Вам успішно вести комунікацію з європейським бізнесом.
Про тренінговий курс
Експерти European Consulting Group на підставі багаторічного досвіду співпраці з європейськими компаніями, ретельного вивчення специфіки їх ділової культури і проведених досліджень бізнес-комунікацій розробили цілісну програму тренінгу, що дозволяє нашим клієнтам оволодіти необхідними знаннями та уміннями ефективного спілкування з представниками європейського бізнесу.
Даний курс, певною мірою, унікальний, оскільки базується на практичному досвіді повсякденного спілкування ділових людей з представниками інших країн і культур - співробітниками, партнерами, клієнтами, представниками органів влади, засобів масової інформації. Знаходження спільної мови з людьми іншої культури - досить складне завдання, потребуюче відповідних знань, умінь та сформованих навичок.
Під час тренінгу ми не будемо переповідати книгу або ж декілька статей - ми допоможемо Вам побачити і відчути внутрішню сутність європейського бізнесу, усвідомити цінності та установки європейських бізнесменів, а головне за допомогою практичних вправ виробити найбільш ефективну для Вас та Вашої компанії модель комунікації з представниками європейського бізнесу.
Головний тренер
канд. психол. наук Наталія Устінова — психолог, бізнес консультант, сертифікований тренер.
Вивчала крос-культурну комунікацію і ділову культуру у п'яти країнах регіону. Професійний досвід включає співпрацю з корпораціями, органами публічної влади, навчальними закладами та громадськими організаціями. Автор тренінгів та публічних лекцій, присвячених питанням ділової культури і міжкультурної комунікації в країнах Європи, а також методам управління колективами у різних країнах регіону.
Кількість учасників у тренінговій групі
8-12 чоловік
Мови тренінгу
Тренінг доступний трьома мовами: українській, польській і російській.
Опис модулів тренінгового курсу
МОДУЛЬ 1 _ Моделі і принципи міжкультурної комунікації в бізнесі
Ефективна комунікація в бізнесі, як і в кожній іншій сфері суспільних відносин, є одним з найбільш важливих факторів досягнення успіху у Ваших починаннях. Щодня Вам доводиться спілкуватися зі співробітниками, вести листування з діловими партнерами, можливо телефонувати найбільш важливим клієнтам. Ви, ймовірно, помітили, що знайти спільну мову з такими співрозмовниками, навіть якщо вони належать до Вашої рідної культури, – завдання не з простих. Що ж говорити, якщо на цю комунікацію накладеться різний культурний та національний background.
Перед тим, як почати пізнавати усі складнощі міжкультурної комунікації, необхідно чітко зрозуміти, що таке «комунікація» як така, що таке «культура» і у чому ж полягає специфіка «міжкультурної комунікації». Усі ці терміни ми без проблем використовуємо у повсякденному житті, але не завжди можемо чітко окреслити, що вони означають. З метою заповнення цієї прогалини, у першому модулі сконцентруємось на питаннях:
В процесі практичної роботи в групі, може з’ясуватися, що Ви, за своєю природою, маєте багато спільного з певними типами європейських бізнес-культур і Вам не доведеться прикладати багато зусиль для налагодження з ними партнерських та дружніх відносин.
З іншого боку, виявиться і те, що деякі моделі культур для Вас є абсолютно незнайомими або ж не властивими і, можливо через це, Ви відчуваєте труднощі у комунікації, а Ваші ділові відносини знаходяться не на тому рівні, на якому Вам би хотілося.
Розуміння суті, моделей та принципів міжкультурної комунікації в бізнесі допоможе Вам не лише покращити комунікацію з партнерами, а й у цілому змінить Ваш погляд та підхід до спілкування з оточуючими людьми.
МОДУЛЬ 2 _ Навички і техніки успішного спілкування з європейськими бізнес- спільнотами
Про існування відмінностей між діловими культурами різних бізнес-спільнот ЄС недостатньо знати. Якщо Ви плануєте налагоджувати конструктивну і тривалу співпрацю з європейським бізнесом, Вам варто навчитися враховувати їх у комунікації.
Метою другого модуля є пізнання та практичне відпрацювання конкретних психологічних прийомів і технік, що сприяють ефективній комунікації з представниками європейського бізнесу. На основі моделей крос-культурної поведінки у бізнесі (Р. Гестеланда, Е. Холла, Ф. Тромпенаарса, Г.Хофстеде) і реальних case-ів з практики, ми будемо працювати над виробленням умінь того як:
Ми також приділимо увагу існуючим родзинкам та підводним каменям ділового етикету у різних країнах Європи.
Виконуючи тренінгові вправи Ви дізнаєтесь, як за допомогою своєчасно поставлених запитань контролювати ситуацію, як створити образ професіонала своєї справи, як презентувати себе і свою фірму, а також навчитесь керувати тоном голосу, мімікою, жестами в ході спілкування з європейськими партнерами.
МОДУЛЬ 3 _Типологія та особливості поведінки європейських бізнесменів: як знайти до них підхід
У Європейському Союзі мільйони бізнесменів розвивають свою діяльність і, потенційно, кожен з них може стати Вашим клієнтом або ж партнером. Однак, це не означає, що усі вони - кардинально різні люди, специфіку яких треба знати. У бізнес-середовищі, як правило, можна зустріти кілька типів особистості. Кожен тип особистості використовує свою модель ділового спілкування, вимагає індивідуального підходу у донесенні інформації, постановці завдань, проведенні зустрічей, вирішенні проблем та прийнятті рішень.
Вміння визначати тип співрозмовника, відкриє перед Вами нові можливості у побудові та веденні міжнародного бізнесу. Не має особливого значення, з ким Ви матимете справу: з майбутнім або вже існуючим бізнес-партнером, співробітником, клієнтом, підлеглим, - володіння здатністю вчасно розпізнати його модель спілкування, це вже половина успіху у побудові конструктивної комунікації.
Мета цього модуля полягає якраз у тому, щоб:
МОДУЛЬ 4 _ Конфлікти з представниками європейського бізнесу: де можуть виникнути і як їх уникнути
Комунікація у міжнародному бізнесі, за своєю природою, пов'язана з протиріччями, конфліктами інтересів, позицій та амбіцій. Відповідно, у міжкультурному бізнес-середовищі, передумови виникнення конфліктів матимуть місце завжди.
У цьому модулі ми сконцентруємося на тому, щоб чітко зрозуміти:
Наше головне завдання – це сформувати вміння розпізнавати передвісники зростання напруженості у діловій комунікації, а також навчити Вас вдало виходити з конфлікту, якщо конфлікт все ж таки виник.
Не думайте, що розпізнавання передвісників конфлікту є таким легким завданням. Пам’ятайте, що вести діалог Вам прийдеться з представниками європейського бізнесу. Більшість з них не лише не проявить надмірної агресії, а й продовжуватиме використовувати ввічливу форму спілкування, навіть якщо вже має тверде переконання, що це їхня остання розмова з Вами.
Ми твердо стоїмо на позиції, що недопущення конфлікту, у більшості випадків, буде більш плідною і успішною стратегією комунікації з європейським бізнесом, ніж найефективніша стратегія його врегулювання. Тому метою модуля є формування в учасників тренінгу вміння вести комунікацію в такий спосіб, щоб не допускати виникнення конфліктних ситуацій.
Однак, якщо Ви все ж опинилися в конфлікті з вашими європейськими партнерами, а нормалізація відносин з ними, для Вас, є критично важливою, цінним ресурсом, здобутим на тренінгу, стануть прийоми і техніки врегулювання та згладжування ситуації.
Варто пам'ятати, що освоєння технік попередження та вирішення конфліктів це не лише знання, а й перш за все уміння. З метою формування умінь та навичок, у цьому модулі, на Вас чекає: тренування активного слухання, асертивних відповідей, техніки завершення розмов, рефреймінг, метод айкідо, бізнес-кейси, рольові ігри та багато інших цікавих речей.
Основні методи роботи на тренінгу
Формат тренінгу
Тренінг проводиться у трьох форматах.
1. Дводенний розвиваючий тренінг. Проводиться у нашому тренінговому центрі в робочі дні. Як правило, тренінг триває два робочі дні.
Графік тренінгу:
День 1. Час проведення: 10.00 - 18.00 з перервами на каву та обід.
Модуль 1. Моделі і принципи міжкультурної комунікації в бізнесі.
Модуль 2. Навички та техніки успішного спілкування з європейськими бізнес спільнотами.
День 2. Час проведення: 09.00 - 17.00 з перервами на каву та обід.
Модуль 3. Типологія та особливості поведінки європейських бізнесменів: як знайти до них підхід.
Модуль 4. Конфлікти з представниками європейського бізнесу: де можуть виникнути і як їх уникнути.
2. «Пізнавальний вікенд». Виїзний тренінг, що відбувається у суботу та неділю в одному з рекреаційно-освітніх комплексів за містом. Для усіх бажаючих, незалежно від посади і сфери діяльності. Обов'язковою умовою є абстрагування протягом двох днів від поточних справ та повна концентрація на роботі в групі.
Графік тренінгу:
П'ятниця. 18.00 - 21.00 - Приїзд, поселення, знайомство з тренерами та учасниками.
Субота. Час проведення: 10.00 - 18.00 з перервами на каву та обід.
Модуль 1. Моделі і принципи міжкультурної комунікації в бізнесі.
Модуль 2. Навички та техніки успішного спілкування з європейськими бізнес спільнотами.
Неділя. Час проведення: 09.00 - 17.00 з перервами на каву та обід.
Модуль 3. Типологія та особливості поведінки європейських бізнесменів: як знайти до них підхід.
Модуль 4. Конфлікти з представниками європейського бізнесу: де можуть виникнути і як їх уникнути.
3. Спеціалізований бізнес-тренінг для конкретних корпорацій. Умови організації, графік і програма тренінгу обговорюються з замовником в індивідуальному порядку.
Про політичні ризики розвитку бізнесу в країнах Центрально-Східної Європи
dr Aleksandr Sloboda
Керівник відділу політичної аналітики
Три поширені помилки в управлінні мультикультурним колективом в корпорації
dr Natalia Ustinova
Тренер в сфері бізнес-комунікації
Інвестиційний потенціал країн ЦСЄ
Adrian Verner
Керівник напрямку економічного аналізу