Кілька років тому, в якості інвестиційного радника, я супроводжував в Україну директора з розвитку великої європейської корпорації, що активно інвестує в країни Центрально-Східної Європи.
Ця компанія знайшла для себе оптимальну стратегію експансії на ринки даного регіону — виробляючи високотехнологічне обладнання і розвиваючи складні технологічні рішення в машинобудуванні, вона розміщує свої підприємства у пострадянських країнах, а точніше у містах, що характеризуються оптимальною комбінацією трьох факторів: зручним логістичним розташуванням, що дозволяє поставляти продукцію не лише на місцеві ринки, а й експортувати в усі країни Східної Європи; наявністю висококваліфікованих кадрів інженерного профілю, які здатні освоїти роботу на складному обладнанні; доступом до матеріалів, що використовуються у діяльності підприємства.
Компанія динамічно зростала та розвивалася, тому я був зацікавлений у тісному і довгостроковому партнерстві. Намагаючись використати можливість спілкування зі своїм клієнтом максимально ефективно, я вирішив обговорити деталі нашої співпраці, тим більше, що кілька днів до того, він повідомив про наявність додаткового завдання для нашої консалтингової компанії. Як виявилося, клієнт прагнув бути в курсі політичних подій та тенденцій у країнах Східної Європи, тому моїм завданням мала стати підготовка щомісячних аналітичних доповідей.
У відповідь на моє запитання, навіщо йому вплутуватись в політику, адже для стрімко зростаючої корпорації в країнах цього регіону, бажано залишатися поза політичним життям, прозвучала фраза, що змусила мене переосмислити мій підхід до політичної аналітики: «Для мене дуже важливо добре розуміти політичну специфіку країн власне для того, щоб жодним чином, не бути втягнутим в політику країн даного регіону».
Дійсно однією з найбільш характерних рис Центрально-Східної Європи є надмірна заполітизованість усіх сфер суспільних відносин. Добре це чи ні – питання другорядне. Найважливіше, що має розуміти кожен підприємець, який прагне успішно розвивати серйозні бізнес-проекти в країнах цього регіону, це те, що він неодмінно зіштовхнеться з політичними ризиками в бізнесі, навіть якщо буде намагатися триматися осторонь від усіх цих процесів.
Безумовно, найкраща політична позиція для підприємця в країнах ЦСЄ це нейтралітет і партнерство з усіма ключовими політичними групами (хоча існує багато винятків). Однак, думка, що така позиція є найлегшою і найпростішою стратегією, є небезпечною помилкою. Більшість підприємців і СЕО переконані, що для збереження нейтралітету і конструктивних відносин з усіма політичними силами, достатньо не робити нічого провокаційного і нікуди не втручатися.
Це дуже елегантна стратегія, однак, нажаль, лише в теорії, на практиці не завжди все так легко. У країнах ЦСЄ Ви, з високою ймовірністю, будете втягнуті у політично чутливі питання навіть за умови, що самі нікуди не будете втручатись, а Ваша пасивність і нездатність правильно реагувати на такі речі призведе до того, що Ви опинитесь в конфліктних відносинах з усіма політичними групами.
Збереження нейтралітету і добрих відносин у цій сфері вимагає величезної праці і чіткої стратегії, побудованої на знаннях та розумінні політичних ризиків в країнах даного регіону. Абстрагування від політики та її ігнорування не допоможе Вам уникнути проблем.
Розвиваючи бізнес в країнах ЦСЄ Ви маєте бути готові до такого розвитку подій, тому чим краще Ви будете розуміти обставини, тим легше буде повернути ситуацію на власну користь.
Керівник відділу політичної аналітики
Most Solution Group
dr Aleksandr Sloboda
Три поширені помилки в управлінні мультикультурним колективом в корпорації
dr Natalia Ustinova
Тренер в сфері бізнес-комунікації
Інвестиційний потенціал країн ЦСЄ
Adrian Verner
Керівник напрямку економічного аналізу