Практика і досвід глобальних європейських компаній свідчать про те, що в мультикультурних колективах прихований колосальний резерв, який за умови правильного підходу може бути конвертований в значні конкурентні переваги для організації. Як правило, на стику різних культур, ідеологій та знань часто з'являються нестандартні погляди на ситуації, народжуються інноваційні ідеї і виникають креативні підходи до вирішення поточних та стратегічних завдань.
Однак мультикультурні колективи можуть стати джерелом серйозних проблем для організації, адже там зіштовхуються не лише різні думки та погляди, але і різні цінності і світогляди, які часто вже від самого початку є протиборчими.
Ризик розбіжностей істотно підвищується, коли мова йде про представників народів зі складною історією відносин. Можливо, ви цього не помічаєте, але Ваш бізнес щорічно втрачає кілька відсотків прибутку через суперечки серед персоналу щодо доцільності спорудження пам'ятників тим чи іншим діячам, які жили близько століття тому, про давно минулі події в історії або ж через непорозуміння навколо зовнішньої політики держави Х, з якою Ваш бізнес не має нічого спільного. Мультикультурний колектив робить організацію вразливою до впливу чинників, які не мають ніякого відношення до Вашого бізнесу.
Запобігання подібним проблемам вимагає від керівника не лише загальних знань в сфері управління персоналом, але також здатності розрізняти специфіку різних культур, бути готовим налагоджувати мости між різними системами цінностей, знаходити платформи для консолідації та інтеграції команди.
Поширеною помилкою багатьох керівників є тверде переконання в тому, що володіючи великим досвідом і високою компетенцією в сфері управління персоналом, вони впораються з управлінням будь-якою командою. Але ні! Мультикультурні команди - це складна і хитка система. Збереження в колективі атмосфери конструктивної конкуренції ідей і утримання команди від скочування в деструктивний конфлікт світоглядних цінностей є архіскладним завданням навіть для досвідченого управлінця.
Керівники колективів мають добре знати і розуміти культурні особливості тих, ким вони управляють, вміти адаптуватися до співрозмовника в процесі міжособистісного спілкування, бути підготовленими до ведення діалогу з представниками інших національностей, володіти знаннями щодо особливостей мотивації своїх співробітників.
Дослідження показують, що для формування стійких знань, умінь та навичок у сфері управління міжнаціональними колективами менеджеру знадобиться близько 3 років практики. Цього періоду буде достатньо, щоб, перебуваючи в оточенні людей з різним культурним бекграундом, методом спроб та помилок, оволодіти достатніми знаннями щодо їх національних і соціально-психологічних особливостей.
Якщо корпорація володіє достатньою фінансовою подушкою і готова пожертвувати кількома роками власного розвитку, щоб виховати менеджера, здатного добре управляти мультикультурним колективом, то цей варіант Вам пасуватиме. Однак, що робити, якщо Ви хочете прискорити цей процес, а через 3 роки вже плануєте досягати нових висот, а не все ще займатися створенням сприятливої атмосфери в організації? Стандартна відповідь на це питання - освітні програми для управлінців. Пройшовши курс тренінгів, присвячених міжкультурним комунікаціям, а також відвідавши інші більш поглиблені освітні програми про те, як взаємодіяти з представниками різних культур, Ви отримаєте відповіді на більшість Ваших запитань.
Але іноді і цього може виявитися недостатньо. Те, що керівник знає, як управляти мультикультурним колективом, це лише половина вирішення завдання, не менш важливо володіти інформацією ким конкретно йому доводиться управляти. Для цього необхідно провести якісне дослідження структури колективу з метою визначення його індивідуальної специфіки.
Необхідно усвідомлювати важливий факт: більшість монокультурних колективів функціонує і розвивається відносно однаково, проте кожен окремо взятий мультикультурний колектив буде відрізнятися від іншого мультикультурного колективу. Є висока ймовірність того, що Ваша мультикультурна команда унікальна, тому готових «рецептів» поліпшення результатів і відкриття нових можливостей, може виявитися недостатньо. Для того, щоб підвищити ефективність роботи Вашого колективу, його необхідно пізнати і добре зрозуміти. А це вимагає проведення глибоких соціально-психологічних досліджень та індивідуального підходу при створенні програм тренінгів, семінарів і проведенні консультацій.
Від того наскільки ефективно буде побудована система комунікацій в мультикультурному колективі і наскільки його керівники будуть компетентними у сфері міжкультурних комунікацій, залежить те, якими будуть взаємини всередині команди, як буде налагоджена комунікація між командою і керівником, і у кінцевому підсумку те, яка буде атмосфера у вашій організації.
Керівник відділу освітніх програм
Most Solution Group
Канд. психол. наук Наталія Устінова
Про політичні ризики розвитку бізнесу в країнах Центрально-Східної Європи
dr Aleksandr Sloboda
Керівник відділу політичної аналітики
Три поширені помилки в управлінні мультикультурним колективом в корпорації
dr Natalia Ustinova
Тренер в сфері бізнес-комунікації
Інвестиційний потенціал країн ЦСЄ
Adrian Verner
Керівник напрямку економічного аналізу